آموزش مقدماتی بورس

آموزش مقدماتی فارکس(قسمت سوم)

اسپِرِد (Spread)

به مقدار اختلاف بین قیمت خرید ارز (ASK) و قیمت فروش ارز (BID)، اسپرد می‌گویند.

:EUR/USD

ASK 1.1320

 Spread=30 Cen 

BID 1.1350

اسپرد

عوامل تاثیر گذار بر اسپرد بازار فارکس

اول : نقدینگی و حجم بازار

در بازار فارکس هرچقدر حجم معاملات روی یک جفت ارز یا یک دارایی، در بازارهای مالی دیگر ( آتی و CFD ) زیاد باشد اسپرد یا اختلاف قیمت خرید و فروش آن دارایی کمتر می‌شود. دارایی‌ها و جفت ارزهایی که محبوبیت بیشتری دارند و رند بازار هستند و به اصطلاح زودتر آب می‌شوند، اختلاف قیمت خرید و فروش کمتری دارند.

مثلا شما بازار خودرو در ایران را در نظر بگیرید.

محصولات ایران خودرو مانند انواع پژوها، سمند و … و محصولات سایپا مانند پراید، تیبا و امثال آن در بازار، سریع فروش می‌روند و سریعا می‌توان آنهارا به پول نقد تبدیل کرد. به همین دلیل هم، قیمت خرید و فروش آن‌ها اختلاف زیادی ندارد یا به عبارتی هنگام فروش ضرر زیادی نمی‌کنید. اما خودروهای چینی در بازار کشور ما از محبوبیت کمتری برخوردارند و اصطلاحا رند بازار نیستند (مشتری و طالب کمتری دارند). به همین دلیل هم اختلاف قیمت خرید و فروش و یا همان اسپرد بیشتری دارند. به فرض شما یک ماشین چینی صفر بخرید، هنگام فروشش به شکل چشم گیری ضرر خواهید کرد و اختلاف قیمت سنگینی را متقبل می‌شوید. این اختلاف، همان اسپِرِد است.

نتیجه گیری: پس معاملاتی که حجم کمتری (محبوبیت و نقدشوندگی کمتری) دارند، اسپرد بیشتری دارند و می‌دانید که اسپرد هرچه کمتر باشد، به نفع شماست.

دوم : نوسان های بازار

روند بازار، در بازارهای جهانی هم، بر روی اسپرد تاثیر گذار است.

در واقع اتفاقات نادر یا یک بحران در بازارهای مالی، اسپرد را به حد زیادی افزایش می‌دهد. اتفاقاتی مانند سقوط بازار آمریکا در سال ۲۰۰۸ و یا ریزش جفت ارز پوند به دلار، بر سر داستان برکزیت در سال ۲۰۱۷ باعث شد که اسپرد بازار، عدد معمول و همیشگی نباشد و بسیار بیشتر شود.

سوم: اعتبار دارایی معامله شونده: هرچقدر که اعتبار دارایی معامله شونده بیشتر و بهتر باشد، اسپرد آن کمتر است. به زبان ساده هرچقدر که آن دارایی خوش فروش‌تر باشد، شما کمیسیون کمتری پرداخت می‌نمایید.

مثلا “بیت کوین” در بازار ارزهای دیجیتال خوش فروش‌تر است و از اعتبار بالاتری برخوردار است. پس اسپرد کمتری دارد.

اسپرد همان هزینه یا همان کمیسیونی است که کارگزار (Broker) از شما می‌گیرد تا معامله شما رو به کس دیگری وصل کند. به زبان عامیانه واسطه‌ای است تایک معامله جوش بخورد. وقتی دارایی شما خوش فروش باشد نیازی نیست به آن واسطه کمیسیون زیادی بدهید تا دارایی شما را آب کند. اما هنگامی که دارایی شما اعتبار کمی یا به عبارتی طالب کمی داشته باشد و کسی تمایل به خرید آن نداشته باشد، در نتیجه شما باید اسپرد بیشتری به کارگزار برای انجام این معامله بپردازید. می‎شود گفت باید کمیسیون بیشتری برای پیدا کردن مشتری و جوش دادن معامله به واسطه بدهید.

انواع اسپرد

اصولا در بازارهای جهانی اسپرد، به صورت یک عدد یا درصدی مشخص از قیمت است.

مثال: میزان اسپرد در جفت ارز یورو به دلار ۲۰ سِنت است و در بیت کوین ۰٫۵% است. تفاوت زیادی ندارند، تفاوت در نحوه بیان است.

در کل این مبلغ را چه به صورت درصدی و چه به صورت اسپرد باید پرداخت کرد.

نکته مهم دیگری هم که در بازارهای جهانی وجود دارد، شناور بودن اسپرد است.

مثال: هم اکنون اسپرد معامله طلا ۲۰ سنت است و لحظه‌ای دیگر می‌شود ۱۵ سنت و در یک دامنه‌ی خاصی نوسان دارد.

اما هنگامی که در شب‌ها نقدینگی بازار کم می‌شود و یا اتفاق مهمی رخ ‌دهد که حجم بازار را مختل ‌کند، اسپرد شناور افزایش می‌یابد.

اهرم یا لِوِرِیج (Leverage)

لوریج یا اهرم، اعتبار معاملاتی است که کارگزار به معامله‌گران خود می‌دهد که بتوانند در بازار فارکس و دیگر بازارهای مالی، مانند آتی و CDF، حجم بیشتری معامله کنند و سود بیشتری بدست بیاورند.

مثلا لوریج یا اهرم جفت ارزهای بازار فارکس ۱:۱۰۰ است.

نتیجه: به ازای هر ۱ دلاری که در بازار فارکس سرمایه گذاری ‌کنید، کارگزار ۱۰۰ دلار به شما اعتبار معاملاتی، یا به زبان ساده نوعی وام یا کمک هزینه می‌دهد تا حجم معاملات بیشتری داشته باشید و در مقابل سود بیشتری هم عاید شما شود.

فرض کنید شما در حساب معاملاتی خود ۱۰۰۰ دلار دارید. بدون استفاده از اهرم شما می‌توانید با این پول ۱ اونس طلا بخرید! ۱اونس طلا را، با قیمت به فرض ۱۳۰۰ دلار می‌خرید و تنها در حالتی پول شما دو برابر می‌شود و سود خوبی می‌برید که به کلی اقتصاد دنیا متحول شود و قیمت هر اونس طلا ۱۰۰۰ دلار افزایش یابد و از ۱۳۰۰ دلار به ۲۳۰۰  دلار حرکت و تغییر کند تا شما ۱۰۰۰ دلار سود کنید!

حالا با استفاده از اهرم: ما ۱۰۰۰ دلار در حساب معاملاتی فارکس خود داریم و کارگزار به ما ۱۰۰ برابر پول فعلی‌مان، اعتبار می‌دهد که پول ما می‌شود ۱۰۰,۰۰۰ دلار !!!

با ۱۰۰,۰۰۰ دلار ما می‌توانیم، تقریبا ۱۰۰ اونس طلا با قیمت ۱۳۰۰ دلار بخریم و بعد کافیست با نوسانات همیشگی بازار، قیمت طلا ۱۰ دلار حرکت کد و افزایش یابد، یعنی از ۱۳۰۰ دلار به ۱۳۱۰ دلار تغییر کند. در این حالت ما ۱۰۰۰ دلار سود می‌کنیم!  این اهرم است!

برای همین است که بازارهای مالی، مانند فارکس و آتی و CDF بسیار جذاب هستند. زیرا افراد با پول کم می‌توانند مبالغ درشت معامله کنند و میلیونر شوند! البته به دلار!!!

این را هم باید اضافه کرد که استفاده از اهرم بالا، خیلی معقول و منطقی نیست. زیرا همان‌طور که می‌تواند به سود شما منجر شود، همان‌گونه هم می‌تواند به ضرر شما تمام شود.

اما در کل امکان فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شود در بازارهای مالی. مخصوصا بازار فارکس که دارای اهرم‌های بالایی است.

نحوه محاسبه سود و زیان در بازار فارکس

قبل از این‌که وارد مبحث روش محاسبه سود و زیان شویم، لازم است با یک سری مفاهیم آشنا شده و آن‌ها را بررسی نماییم:

برای درک بهتر نحوه محاسبه سود و زیان در بازار فارکس، با مقاله آموزش مقدماتی فارکس همراه باشید

در بازارهای مالی تغییرات قیمت، به دلار و یورو و دیگر ارزها نیست. زیرا دارایی‌های بسیاری با تنوع ارزهای گوناگونی وجود دارد. لذا برای نوسانات و تغییرات قیمت از یک شاخص واحد به نام پیپ استفاده می‌کنند.

مثال : زمانی که طلا ۱۰ دلار جابه ‌جا می‌شود، نمی‌گویند ۱۰ دلار جابه‌جا شده. می‌گویند ۱۰۰ پیپ جابه‌جا شده است که برای همه معامله‌گران از هرجای دنیا قابل فهم باشد و نیاز به ترجمه و تبدیل واحد نباشد.

پیپ(Pip)

واحد اندازه گیری برای بیان تغییر ارزش بین دو ارز و یا تغییر ارزش یک دارایی را پیپ گویند.

یک پیپ، معمولا آخرین عدد اعشاری از نرخ یک جفت ارز یا یک دارایی است.

به عنوان مثال:

EUR/USD:       ۱٫۱۳۵۰   →   ۱٫۱۳۵۱  =  ۱ Pip

در اینجا تغییر ارزش بین دو ارز، ۱ پیپ است:  EUR/USD = 1.4351

بعضی از جفت ارزها دارای چهار رقم بعد از اعشار و بعضی دیگر دارای دو رقم بعد اعشار هستند. که در هر دو مورد رقم آخر اعشار که دومی یا چهارمی است، میزان تغییرات پیپ را نمایش می‌دهد.

نمونه و مثال‌هایی از پیپ:اعدادی که با رنگ قرمز نشان داده شده‌اند، پیپ هستند:

 • EUR/USD = 1.1351
 • GBP/USD = 1.3001
 • USD/JPY = 110.61
 • GOLD = 1342.49
 • CLQ1# = 100.56

نکته خیلی مهم: بعضی از بروکرها نرخ جفت ارزها را به صورت دقیق‌تر و بیشتر از دو و چهار رقم بعد از اعشار ارائه می‌کنند و از هرکدام ۱ رقم اعشار فراتر می‌روند تا تغییرات قیمت به شکل دقیق‌تری قابل تحلیل و بررسی باشد.

نرخ جفت ارز از طرف این بروکرها، به جای دو و چهار رقم بعد از اعشار، با سه و پنج رقم بعد از اعشار ارائه می‌شود. که در اینجا هم آخرین رقم اعشار را در نظر می‌گیرند، منتها به سه و پنجمین رقم اعشار، دیگر پیپ نمی‌گویند و پیپت(Pipette) نام دارد.

در واقع به یک/ده هزارم (۱/۱۰۰۰۰) پیپ و به یک/صد هزارم((۱/۱۰۰۰۰۰ پیپت می‌گویند.

حالا اگر قیمت جفت ارز EUR/USD از ۱٫۱۳۵۰ به ۱٫۱۳۶۰ تغییر کند، این جفت ارز معادل ۱۰ پیپ افزایش قیمت داشته است.

EUR/USD = 1.1350

۱۰Pip+      →

EUR/USD = 1.1360

روش محاسبه ارزش هر پیپ

ارزش هر پیپ به دو عامل بستگی دارد:

 1. حجم معامله
 2. ارز مظنه

فرمول محاسبه ارزش هر پی پ

حداقل تغییر قیمت برای جفت ارز (پیپ) × حجم معامله یا قرارداد بر حسب ارز پایه

مثال: ۱ پیپ در EUR/USD برابر است با ۰٫۰۰۰۱

مثالی دیگر: ۱ پیپ در USD/JPY برابر است با ۰٫۰۱

خب پس با این فرمول ارزش هر پیپ را محاسبه می‌کنیم.

پس ارزش هر پیپ در جفت ارز EUR/USD در حجم معلمله ۱۰۰,۰۰۰ EUR برابر بود با ۱۰ دلار. حالا اگر قیمت جفت ارز EUR/USD  به فرض از ۱٫۱۳۵۰ به ۱٫۱۳۸۰ تغییر کند پس ۳۰ پیپ افزایش داشته است و هر پیپ هم ۱۰ دلار می‌ارزید. مشخص است که ما سود خواهیم کرد و برای محاسبه سود و زیان، کافیست تعداد پیپ را ضرب در ارزش هر پیپ کنیم:

 • ارزش هر یک پیپ ×  تعداد پیپ  :

(۳۰Pip ×  ۱۰ Pip  =  ۳۰۰ $ = +۳۰۰ $ (Profit

 • حالا اگر قیمت جفت ارز EUR/USD به فرض از ۱٫۱۳۵۰ به ۱٫۱۳۲۰ تغییر کند، پس ۳۰ پیپ کاهش قیمت داشته است و ارزش هر پیپ هم که ۱۰ دلار بود. واضح  است که ما ضرر خواهیم کرد و برای محاسبه سود و زیان،کافیست از فرمول قبلی استفاده کنیم:

 (۳۰Pip ×  ۱۰ Pip  =  ۳۰۰ $ = -۳۰۰ $ (Loss

 • البته نگران این محاسبات نباشید. سود و زیان شما را نرم افزار و سیستم محاسبه خواهد کرد اما نیاز بود که با آن آشنا شوید.
 • همان‌طور که دیدید ما برای محاسبه ارزش پیپ و سود و زیان، نیاز به حجم معامله داشتیم و اما حالا…

حجم (Volume) چیست؟

توضیح دقیق تر: وقتی که می‌خواهیم هر چیزی را بخریم، باید حجم آن را مشخص کنیم.

به عنوان مثل: برای خرید خودرو می‌گوییم یک دستگاه خودرو، برای خرید طلا می‌گوییم ۱۰۰ اونس طلا، برای خرید نفت می‌گوییم ۱۰ بشکه نفت، برای خرید ارز می‌گوییم ۱۰۰,۰۰۰ دلار، برای خرید سهام می‌گوییم  ۱۰۰ عدد سهام می‌خواهیم و…

به صورت کلی جدا از مبلغ و پول، مشخص می‌کنیم چه مقدار از هر چیزی را می‌خواهیم. این مفهوم حجم است.

اما چگونه این حجم‌ها را مشخص می‌کنیم؟

لات (Lots)

به میزان حجم معاملات در بازار فارکس، لات می‌گویند.

واحد از ارز پایه Lot = 100,000 یک

واحد از ارز پایه Lot (Mini Lot) = 10,000

 واحد از ارز پایه Lot (Mini Lot) = 1000

مثال: در Fiber (EUR/USD) 1 لات برابر است با ۱۰۰,۰۰۰ یورو:

€EUR/USD: 1 Lot = 100,000

چرا ۱۰۰۰ یورو؟ چون در اینجا یورو ارز پایه است.

خب این‌ها میزان لات‌ها در جفت ارزها بودند اما دیگر دارایی‌ها چگونه است؟

 • طلا: ۱لات = ۱۰۰ اونس طلا
 • نفت: ۱لات = ۱۰۰۰ بشکه نفت

اخطار:

هدف اصلی ا fxtime.ir آموزش به همراه معرفی و آگاه سازی هموطنان عزیز از اهداف پشت پرده تبلیغ کنندگان فارکس می باشد و در صورتی که از فرد یا شرکت حقیقی یا حقوقی فعال در بازارهای مالی خارجی اعم از فارکس ، بورسهای خارجی و … در این مقالات نام برده شده. فقط جهت اگاه سازی بوده و این گونه افراد و شرکت ها مجوزهای لازم جهت فعالیت در بازارهای مالی ایران را ندارند و ممکن است سرمایه شما در خطر بلوکه شدن و یا کلاهبرداری قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *