ترید چیست و به چه کسی تریدر می‌گویند؟

ترید چیست و به چه کسی تریدر می‌گویند؟

تعداد زیادی از انسان ها علاقه فراوان به خرید و فروش و معامله در هر سطحی را دارند.

این نوع تجارت و بازار گردانی یکی از قدیمی‌ترین علاقه‌مندی‌های بشر است که همیشه مورد توجه عده ی زیادی بوده و خواهد بود. شاید شما اسم بورس یا معامله‌گری یا ترید را کم و بیش شنیده باشید.

ترید چیست؟

ترید یا همان Tarde به معنی معامله‌گری است که امروزه خیلی زیاد در جامعه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر بخواهیم معنی ساده ترید را بگوییم، می‌توان گفت ترید به معنی خرید و فروش و فعالیت در بازارهای مالی است. بازارهای مالی بازارهایی مثل بازار بورس اوراق بهادار، بازار طلا و سکه، بازار ارز دیجیتال و… می‌باشد که افراد مختلف با خرید و فروش در آن کسب سود می‌کنند.  

تریدر کیست؟

تریدر یا معامله‌گر فردی است که در بازارهای مالی به انجام خرید و فروش دارایی‌های مالی متفاوت می‌پردازد.

انجام معاملات در بازارهای مالی هم می‌تواند از سمت خود شخص و با هدف کسب منافع شخصی انجام پذیرد و هم از سمت یک موسسه یا شرکت انجام شود.

سرمایه گذاران از چند طریق در این بازارها سود می‌کنند و اساسِ کسب سود آن‌ها خرید در قیمت پایین و فروش در قیمت‌های بالاتر است. تفاوت قیمتی که در این بین وجود دارد سود یا زیان معامله‌گر را تشکیل می‌دهد.

مثال: تصور کنید شما به عنوان یک تریدر در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنید. اگر ارز دیجیتالی مثل بیت کوین را در قیمت ۲۵ هزار دلار بخرید و آن را در قیمت ۳۰ هزار دلار بفروشید، ۵ هزار دلار سود نصیب‌ شما شده است.

برعکس هم ممکن است اتفاق بیفتد و طی آن تریدر با خرید یک دارایی به مبلغ ۳۰ هزار دلار، آن را در قیمت ۲۵ هزار دلار به فروش برساند که ۵ هزار دلار ضرر حاصل شده است. کسب این سود یا زیان در بلندمدت یا کوتاه مدت ممکن است. یعنی امکان دارد سود یا زیان حاصله در طول یک هفته یا حتی چندین سال رخ دهد و این مدت زمان بستگی به استراتژی تریدر دارد.

اغلب تریدرها دوست دارند در کوتاه مدت سود داشته باشند و اگر استراتژی آن‌ها بلندمدت باشد، تبدیل به سرمایه‌گذاری می‌شود.  

معاملات تریدرها:

خیلی‌ از افراد فکر می‌کنند ترید کردن تنها مخصوص به چند حوزه مثل بازار بورس یا بازارهای ارزهای دیجیتال است.

در صورتی که این طور نیست و به صورت کلی هر شخصی که شروع به خرید و فروش یک دارایی نماید، تریدر یا معامله گرد محسوب شده و کار او ترید نام دارد.

امروزه اسم تریدر بیشتر برای افرادی گفته می‌شود که در بازار بورس، طلا و سکه و یا ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند.

تریدرها کجا معامله می‌کنند؟

هیچ وقت نمی‌توان مکان مشخصی را برای انجام معاملات تریدرها مشخص کرد.

به طور کلی تریدرها به صورت حضوری و غیر حضوری در بازارهای مالی مختلف فعالیت می‌کنند. به صورتی که تریدرهای بورس از طریق سامانه‌های آنلاین معاملات بورسی، تریدرهای ارز دیجیتال از طریق فارکس و کارگزاری‌های ارز دیجیتال، تریدرهای طلا و سکه از طریق حضور در بازارهای این دارایی و تریدرهای اجناس دیگر نیز به شکلی که قادر به خرید و فروش باشند در بازارهای مالی حضور پیدا می‌کنند.

بازار‌های مالی بر اساس نوع خرید و فروش و نوع کالا دسته بندی می‌شوند و مکان مشخصی برای انجام معاملات توسط تریدرها وجود ندارد. در واقع هر مکانی که در آن خرید و فروش توسط دو طرف انجام پذیرد، مکانی برای ترید بوده و هر بازاری که در آن خرید و فروش انجام می‌شود جزو بازارهای مالی به حساب می آید.

شغل تریدینگ و معامله‌گری:

وقتی حرف از خرید و فروش و ترید می‌شود، مردم فکر می کنند این فعالیت یک فعالیت شغلی نبوده و در کنار کارهای دیگر انجام می‌شود. در صورتی که این طور نیست و تریدینگ و معامله‌گری به عنوان یکی از پرسودترین مشاغل مطرح است که در سال‌های قبل افراد بسیاری را به خود جذب کرده است.

یکی از جذاب‌ترین بازارهای مالی که در سال‌های قبل تریدرهای بسیاری در آن سود کسب کرده و معامله‌گری در این بازار را به عنوان شغل اصلی خود در نظر گرفته اند، بازار ارزهای دیجیتال است.

البته ترید کردن در این بازار خطرات و ریسک‌های خاص خود را دارد. به طور کلی به دلیل ریسک بالا، نداشتن درآمد ثابت و هم چنین از دست دادن سرمایه، انتخاب معامله‌گری به عنوان شغل برای خیلی‌ها ممکن نیست اما اگر قصد ریسک کردن دارید و به علم و استراتژی خرید و فروش‌هایتان ایمان دارید، معامله کردن و کسب سود در بازارهای مالی مثل ارز دیجیتال یک مسیر پردرآمد را پیش رویتان قرار می‌دهد.

یادتان باشد داشتن تجربه و مهارت لازمه ی انتخاب تریدینگ به عنوان شغل اصلی بوده و اگر ترید را به عنوان شغل انتخاب کردید، باید پای ریسک آن هم بمانید.

مزایای ترید و معامله‌گری:

ترید کردن وابسته به زمان و مکان نیست و شما می‌توانید به طور نامحدود در هر ساعت از شبانه روز ترید نمایید. این یعنی اگر ترید کردن شغل اصلی شما باشد، پول‌سازی در آن در ۲۴ ساعت شبانه روز ممکن است.

سودهای زیاد و کلان را که در خواب هم فکر نمی‌کردید با ترید کردن بدست می‌آید.

ترید کردن به این شکل است که شما یک دارایی را می‌خرید و این امکان وجود دارد که دارایی خریداری شده توسط شما در طی یک یا چند ماه چند برابر شود.

برای ترید کردن نیازی به وسیله و ابزار خاصی نیست و با ابزارهای ساده و ابتدایی مثل موبایل یا کامپیوتر هم می‌توانید آن را انجام دهید. البته در این قسمت منظور از ترید کردن فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال و سهام است.  

ترید کردن باعث ایجاد استقلال شغلی و فکری برای تریدر شده و شما برای خودتان کار می‌کنید. بدین ترتیب تایم تعطیلات و مرخصی و هر چیز دیگر به دست خودتان است و نباید پاسخگوی کسی باشید.

هرکس با هر سرمایه‌ای می‌تواند در بازارهای مالی مختلف اقدام به سرمایه‌گذاری کند. از هزار تومان تا صدمیلیارد تومان

بازارهای مالی توانایی جذب هر مبلغی را دارند.

اشتباهات رایج تریدها:

ترید جزو فعالیت‌های پرریسک و پر خطر است که می‌تواند باعث از دست رفتن پول و سرمایه یک عمرتان شود.

برای کسب سود همیشگی و موفقیت در این زمینه لازم است تا با برخی از اشتباهات متداول که افراد انجام می دهند آشنا شوید. این اشتباهات شامل موارد زیر می‌باشد:

  1. ریسک کردن بیش از حد وعدم تعیین حد سود و زیان
  2. نداشتن سبد متنوع برای دارایی‌ها و تمرکز در یک بازار مالی
  3. نداشتن برنامه منظم و استراتژی در معاملات
  4. تکرار یک اشتباه و ورود به بازار مالی نامناسب
  5. خرید و فروش دارایی‌ها در زمان نامناسب و ترس از معامله‌گری

اخطار:

هدف اصلی wintrader.ir
آموزش به همراه معرفی و آگاه سازی هموطنان عزیز از اهداف پشت پرده تبلیغ کنندگان فارکس می باشد و در صورتی که از فرد یا شرکت حقیقی یا حقوقی فعال در بازارهای مالی خارجی اعم از فارکس ، بورسهای خارجی و … در این مقالات نام برده شده. فقط جهت اگاه سازی بوده و این گونه افراد و شرکت ها مجوزهای لازم جهت فعالیت در بازارهای مالی ایران را ندارند و ممکن است سرمایه شما در خطر بلوکه شدن و یا کلاهبرداری قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *