فرق بازار فارکس و بازار بورس

فرق بازار فارکس و بازار بورس

صحبت در مورد سرمایه گذاری در بازارهای مالی دفعلا یکی از داغ ترین موضوعات در ایران به شمار می آید.

با توجه به کم شدن ارزش ریال، اهمیت سرمایه گذاری در بازارهای مالی برای حفظ ارزش پول بیشتر از قبل احساس می شود و بازار فارکس هم می تواند گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری باشد، همچنین بازار بورس نیز مقصد سرمایه گذاران زیادی است.

سوال) تفاوت بورس و فارکس در جیست؟

سرمایه گذاری در فارکس هم مثل دیگر بازارهای مالی، مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد که در ادامه به هر یک از آن ها اشاره خواهیم داشت. افرادی که نسبت به اموزش فارکس از صفر اقدام کرده اند و تکنیک ها و استراتژی فارکس را یاد گرفته اند، اکنون درآمد دلاری خیلی خوبی از آن کسب می کنند.

تفاوت بورس و فارکس

می گویند بازار فارکس بازاری تکنیکی، بسیار پر سود و به همان اندازه خطرناک و ریسکی است، ولی بازار بورس ایران رو مخصوصا در سه سال قبل ، به عنوان بازاری سودده و بدون ریسک که شفافیت بیشتری برای ما دارد، شناخته ایم.

از اینرو آموزش بورس و سرمایه گذاری در آن بیشتر در دسترس است و در عین حال برای داشتن حساب در کارگزاری های خارجی مانند لایت فارکس یا همان lite forex از اکانت کشور ایران نمی توان به خوبی استفاده کرد و آموزش های در زمینه فارکس بیشتر است و درک درستی از میزان سوددهی و نسبت ریسک به ریوارد در معاملات بازار فارکس وجود ندارد، بیشتر افراد اگر قصد داشته باشند بین دو بازار موازی مانند بازار بورس و بازار فارکس یکی را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند، مطمئن باشید که بیش از ۸۰ درصد از افراد، بازار بورس و اوراق بهادار ایران را برای سرمایه گذاری های خود انتخاب می کنند.

ولی باید بدانید که سرمایه گذاری در فارکس هم مزایا و معایب خودش را دارد که می توانید با توجه به سرمایه ای که داریم و میزان ریسک پذیری که داریم، به شروع آموزش فارکس و سرمایه گذاری در آن بپردازیم.

این موضوع رو هم در نظر داشته باشید که در بازار فارکس تمامی معاملات به ارزهای خارجی است و این بدین معناست که اگر معاملات ما سود دلاری برای ما به همراه داشته باشد، ما هم از معامله خود می توانیم سود کسب کنیم و هم از افزایش نرخ دلار در ایران دارایی ما افزایش پیدا خواهد کرد.

تفاوت های بازار فارکس و بازار بورس چیست؟

قبلا هم گفتیم که بازار فارکس بازار ارزها هست و بازار بورس متعلق به سهام شرکت های مختلف. از نظر دسته بندی دارایی ها به صورت با هم متفاوت هستند، لذا نکته ای که باید به آن اشاره کنیم تفاوت ارزها با سهام ها می باشد که در ادامه به ۵ مورد از مهم ترین تفاوت بورس و فارکس اشاره خواهیم داشت :

  • از لحاظ ریسک سرمایه گذاری، ارزها نسبت به سهام ها دارایی های امن تری به حساب می آیند

با توجه به شاخص هایی که برای محاسبه ریسک هر دارایی و دسته بندی دارایی وجود دارد، ارزها در دسته بندی، امن ترین دارایی ها محسوب می شوند و نوسانات کمتری خواهند داشت.

  • نقدینگی بیشتر بازار فارکس نسبت به بازار بورس مورد بعدی است. جالب است بدانید که بازار فارکس بزرگ ترین بازار مالی کل جهان است که بیش از ۵ تریلیون دلار در روز حجم معاملاتی دارد، ولی بزرگ ترین بازار بورس دنیا که بازار بورس نیویورک هست با اختلاف فاحش تقریبا ۱۰۰ میلیارد دلار در روز حجم می خورد

یعنی اگر شما در بازار فارکس ارزی را بخرید، در کمتر از یک ثانیه ارز شما فروش خواهد رفت و معامله شما انجام می شود، ولی در بازار سهام سنتی امکان دارد که نیاز باشد زمان زیادی صبر کنید. این موضوع در واقع همان نقدشوندگی بهتر بازار فارکس نسبت به بازار بورس محسوب می شود.

  • در بازار فارکس کارگزاران بیش از ۱۰۰ برابر پولی که در حساب هست اعتبار معاملاتی میدهند که به آن اهرم میگویند، ولی در بازار بورس تنها قادریم با پول خودمان معامله کنیم

مثلا ما ۱۰۰۰ دلار پول داریم و قصد داریم با آن سرمایه گذاری کنیم.

چنانچه وارد بازار بورس سنتی شویم، با ۱۰۰۰ دلار میتوانیم ۲ عدد سهم اپل خریداری کنیم که تقریبا میشود ۱۰۰۰ دلار، ولی اگر وارد بازار فارکس شویم، با پولمان می توانیم صد اونس طلا و یا ۱ لات دلار آمریکا به دلار کانادا بخریم که میشود ۱۰۰۰۰۰ دلار، پس پتانسیل سود بازار فارکس به دلیل وجود اهرم بسیار بیشتر است. ما با ۱۰۰۰ دلار خود بیش از ۱۰۰۰۰۰ دلار دارایی خریدیم.

  • امکان کسب سود از کاهش قیمت ها در بازار فارکس وجود دارد

این را بدانید در بازار فارکس ما می توانیم از کاهش قیمت ها هم کسب درآمد کنیم، ولی در بازار بورس تنها قادریم از افزایش قیمت ها به کسب سود بپردازیم.

مثلا در سال ۲۰۰۸ بازار سهام سقوط کرد و هر فردی که میتوانست به جای خرید، بازار را بفروشد و از پایین آمدن قیمت ها سود کند تیلیاردر شده بود. در بازار فارکس این امکان وجود دارد، وقتی که ارزش پوند نسبت به دلار در سال ۲۰۱۷ کاهش پیدا کرد.

خیلی از معامله گران پوند را فروخته بودند و از فروش پوند سود کسب کردند و این در حالی است که در بازار بورس تنها قادریم از بالا رفتن قیمت ها کسب سود کنیم و در واقع بازار بورس بازار دو طرفه نیست.

  • تنوع دارایی ها در کارگزاری های فارکس

وقتی که ما در بازار فارکس به فعالیت می پردازیم، تنها به ارزها دسترسی نداریم، بلکه قادریم بسیاری از دارایی های دیگر را نیز خرید و فروش کنیم. در کلمه بازار فارکس به معنای بازار برابری ارزهاست، ولی در حال حاضر کارگزاری و بروکرهای فارکس دسته بندی دارایی های بیشتری را در اختیار معامله گران قرار می دهند.

مثلا امروزه شاخص های بورس، طلا، نفت، نقره و … عضو جدا نشدنی کارگزاری های بازار فارکس به حساب می آیند.

بعضی از کارگزاری ها قراردادهای جدیدی از سهام های کل جهان، اوراق قرضه، ارزهای دیجیتال، کالاهای معاملاتی و صنعتی مثل: مس، پلاتینیوم، قهوه، ذرت و … ارائه می دهند که این دارایی های زیر مجموعه قراردادهای CFD و فیوچر یا همان آتی هستند.

می توانید تعداد بسیاری سهام، ارز دیجیتال، شاخص های بورس، اوراق قرضه را معامله کنید و این در حالی است که در بازار بورس ما تنها میتوانیم سهام خرید و فروش کنیم و از بالا رفتن قیمت سهام ها به کسب سود بپردازیم، ولی در بازار فارکس، آتی و CFD ما میتوانیم از ریزش قیمت نیز پول دربیاریم و از اهرم های هیجان انگیزی استفاده کنیم.

اخطار:

هدف اصلی wintrader.ir آموزش به همراه معرفی و آگاه سازی هموطنان عزیز از اهداف پشت پرده تبلیغ کنندگان فارکس می باشد و در صورتی که از فرد یا شرکت حقیقی یا حقوقی فعال در بازارهای مالی خارجی اعم از فارکس ، بورسهای خارجی و … در این مقالات نام برده شده. فقط جهت اگاه سازی بوده و این گونه افراد و شرکت ها مجوزهای لازم جهت فعالیت در بازارهای مالی ایران را ندارند و ممکن است سرمایه شما در خطر بلوکه شدن و یا کلاهبرداری قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *