آیا روند نزولی قیمت طلا ادامه پیدا می کند؟

آیا روند نزولی قیمت طلا ادامه پیدا می کند؟

بعد از سخنان رییس فدرال رزرو امریکا، ارزش طلا در بازار جهانی کم شد و ارزش دلار رشد کرد.

حالا سوال این است که روند کاهشی قیمت طلا تا چه زمانی ادامه دارد؟

گروه بین الملل می گویند: با وجود پخش گزارش های مثبت و امیدوار کننده در مورد وضع اقتصادی امریکا و هم چنین کشورهای صنعتی توسط سازمان های بین المللی ، رییس فدرال رزرو امریکا گفت تا پیش از سال ۲۰۲۳ میلادی ، افزایش نرخ بهره بانکی در این کشور وجود نخواهد داشت و تا آن زمان حمایت فدرال رزرو از اقتصاد آمریکا ادامه خواهد داشت ولی در مورد میزان تزریق ماهانه به اقتصاد در ماه های آتی تصمیم گیری می شود و قرار نیست به اندازه ای که در سال قبل اقتصاد رشد داشته ، در ماه های آینده هم رشد کند.

فارکس دیلی نوشت: این سخنان بسیار دو پهلو است. از یک طرف در مورد احتمال کاهش تزریق به اقتصاد سخن گفته می شود و از طرف دیگر در مورد عدم افزایش نرخ بهره تا سال ۲۰۲۳ صحبت شده است.

این خبرها نشان می دهد که شرایط اقتصادی کشور همچنان بحرانی است و اگر فدرال رزرو حمایت خود را از اقتصاد متوقف کند یا با افزایش نرخ بهره زمینه را برای عادی انگاری شرایط اقتصاد فراهم کند، دیگر خبری از افزایش نرخ رشد اقتصادی و افزایش نرخ اشتغال نخواهد بود بلکه رکود و بحران اقتصادی دامن گیر کشور می شود.

این گزارش در نگاه اول کمی نا امید کننده به نظر می آید و از نظر فعالان اقتصادی در بازار طلا و ارز مثبت ارزیابی شد زیرا پیش از این فدرال رزرو اعلام کرده بود احتمال افزایش نرخ بهره تا آخر سال ۲۰۲۳ وجود ندارد و با تاکید آخرش مبنی بر اجرای این طرح در سال ۲۰۲۳ می توان اطمینان داشت که شرایط با سرعت بیشتری به سمت بهبودی حرکت می کند.

فارکس دیلی هم چنین تاکید کرد: «این گزارش در نگاه اول نشان از بحران داشت ولی بررسی های دقیق تر نشان می دهد خبرهای خوبی در این گزارش پنهان است.

خبری مبنی  بر این که احتم زیاد از دو سال بعد اوضاع اقتصادی در امریکا عادی خواهد بود و عکس العمل مثبت بازار طلا و دلار هم نشان می دهد که این دو بازار، خبر فدرال رزرو را مثبت ارزیابی کرده اند.»

قیمت طلا کاهش یافت


افت ارزش طلا در بازار جهانی از ۴ روز قبل شروع شده بود و در روز گذشته هر اونس طلا در بازار جهانی با قیمت ۱۷۶۸ دلار مبادله شد.

فارکس دیلی پیش بینی می کند در اولین روز کاری هفته بعد ارزش  هر اونس طلا در بازار به مرز ۱۷۵۵ دلار برسد و تا آخر این هفته روند کاهشی قیمت ادامه داشته باشد. رسیدن قیمت هر اونس طلا به مرز ۱۷۲۰ دلار تا آخر هفته آینده امری قابل پیش بینی است.

یکی از تحلیل گران بازار طلا در مصاحبه ای با سی ان ان در مورد دلیل افت قیمت طلا و پیش بینی روند کاهشی قیمت گفت:

«قیمت طلا در بازار جهانی کم شده است زیرا انتظار می رود اوضاع اقتصادی در دنیا به تدریج بهبود پیدا کند ولی این سیر بسیار اهسته خواهد بود. خبر افزایش نرخ بهره بانکی در امریکا در سال ۲۰۲۳ هم یک موج مثبت را به بازار وارد کرد و امید را به بازگشت روزهای خوش افزایش داد.

باید دید تاثیر این خبر روی بازار طلا تا چه زمانی خواهد ماند ولی بدون شک دیگر ارزش طلا برای سرمایه گذاری رو به کاهش است زیرا فشار روی بازار جهانی تنزل یافته است و با افزایش واکسیناسیون احتمال بازگشت به زندگی عادی بیشتر است.»

ارزش  دلار هم تحت تاثیر خبر فدرال رزرو قرار گرفت


در اخرین روز کاری هفته، ارزش دلار در بازار جهانی رشد کرد که باز هم دلیل ان خبر ارایه شده توسط  فدرال رزرو بود. از طرف دیگر فدرال رزرو امریکا اعلام کرده است که طرح تزریق ماهانه به اقتصاد را بررسی می کند و هنوز در مورد اینکه تا چه زمانی باید این حمایت از اقتصاد ادامه داشته باشد، تصمیم نهایی اتخاذ نشده است.

این خبر با وجود اینکه اطلاعات دقیقی را در بر ندارد، باز هم بستر را برای کاهش استرس در بازار فراهم کرد و ارزش دلار را افزایش داد. فارکس دیلی در این مورد نوشت:« به نظر می رسد بازار در روز اخر هفته تحت تاثیر خبرهای مثبت بوده است و نشانه مثبتی در اقتصاد مشاهده نشده است که زمینه را برای  افزایش ارزش دلار و افت قیمت طلا فراهم کرده باشد.

تاثیرات روانی در این روزها بازار طلا و ارز را تحت تاثیر قرار می دهد ولی باید در نظر داشت، تاثیر عوامل روانی و خبرها روی بازارهای اقتصادی کوتاه مدت است و پس از آن شرایط اقتصادی است که می تواند سمت و سوی بازار را تعیین کند.»

اخطار:

هدف اصلی wintrader.ir آموزش به همراه معرفی و آگاه سازی هموطنان عزیز از اهداف پشت پرده تبلیغ کنندگان فارکس می باشد و در صورتی که از فرد یا شرکت حقیقی یا حقوقی فعال در بازارهای مالی خارجی اعم از فارکس ، بورسهای خارجی و … در این مقالات نام برده شده. فقط جهت اگاه سازی بوده و این گونه افراد و شرکت ها مجوزهای لازم جهت فعالیت در بازارهای مالی ایران را ندارند و ممکن است سرمایه شما در خطر بلوکه شدن و یا کلاهبرداری قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *