آیا قیمت نقره با ارز ارتباط دارد؟

اغلب مفسران مالی در مورد همبستگی قیمت طلا با ارزهای مختلف و جفت ارز صحبت می کنند. با این حال ، برای بسیاری از معامله گران و ناظران ، ممکن است جالب باشد که بدانند آیا ارز با قیمت نقره ارتباط دارد

به طور کلی هر معامله گر ارز (فارکس) یا تحلیلگر بازار حتی با تجربه نسبتاً کم نیز به خوبی از این واقعیت آگاه است که دلار آمریکا نه تنها با قیمت نقره بلکه به طور کلی با قیمت کالاها ارتباط منفی دارد. دلیل این امر این است که عمده تجارت جهانی با این کالاها به دلار آمریکا نقل شده است.

در نتیجه ، وقتی دلار در برابر ارزهای اصلی دیگر گران می شود ، در بسیاری از موارد نیز تأثیر منفی بر قیمت کالاها دارد. و در طی دوره های کاهش قیمت و ارزش دلار آمریکا ، قیمت فلزات گرانبها شدت گران شده اند.

با این حال ، ممکن است برخی از افراد بپرسند: ؟ آیا ارز دیگری وجود دارد که با قیمت نقره ارتباط و همبستگی مثبت داشته باشد؟

برای پاسخ به این سوال ، لازم به یادآوری است که استرالیا نه تنها یکی از بزرگترین تولید کنندگان طلا در جهان است ، بلکه این کشور مقادیر زیادی نقره نیز تولید می کند.

بنابراین ، هنگامی که قیمت نقره افزایش می یابد ، شرکت های معدنی افزایش درامد داشته و دولت استرالیا نیز به دلیل افزایش درآمدها و دریافت مالیات ، از این تحولات بهره مند شده و ارز ان قوی تر میشود.

طبق گفته بلومبرگ ، معدن پرت استرالیا ، ۱٫۷۴ میلیون انس نقره فروخته است که بالاترین سطح از آوریل ۲۰۱۳ است.

مقایسه نمودارهای AUD / USD و XAG / USD

با توجه به موارد اشاره شده بالا ، نرخ دلار دلار استرالیا باید با قیمت نقره رابطه مستقیم داشته باشد.

برای بررسی صحت این گزاره ، اجازه دهید دو نمودار زیر را مقایسه کنیم. نمودار اول عملکرد قیمت AUD / USD طی ۱۵ سال گذشته را نشان می دهد

حال اجازه دهید این را با نمودار هفتگی XAG / USD مقایسه کنیم که شامل همان دوره است:

همانطور که در نمودارهای فوق می بینید ، در تابستان ۲۰۰۵ ، قیمت نقره نزدیک به سطح ۶٫۸۰ دلار بوده. در همان زمان ، نرخ ارز جفت ارز AUD / USD در حدود ۰٫۷۵ دلار حرکت کرده است.

از ژوئیه ۲۰۰۵ تا پایان ژوئن ۲۰۰۸ ، قیمت هر دو آنها ثابت بوده است. در این مدت ، دلار استرالیا در برابر دلار آمریکا افزایش یافته و به سطح ۰٫۹۷ دلار رسیده است که بسیار نزدیک به سطح برابری است. در همین زمان ، قیمت نقره نیز به طور مداوم افزایش یافته و در نهایت تا ژوئن ۲۰۰۸ به ۱۹ دلار رسیده است.

ناگفته نماند که میزان استقبال از این دو دارایی واقعاً چشمگیر بوده. با این حال در هر دو مورد ، این روند صعودی با اصلاح شدید روبرو شده. و در ادامه پس از ۳ ماه کاهش مداوم ، تا اواخر اکتبر ۲۰۰۸ ، دلار استرالیا تا سطح ۰٫۶۲ دلار پایین آمد. واقع است سودهای ۳ ساله فقط در عرض ۳ ماه از بین رفته است.

این امر با سقوط قیمت نقره نیز همراه بود. در همان دوره ، XAG / USD به مرز ۹ دلار سقوط کرد ، سطحی که از اوایل سال ۲۰۰۶ مشاهده نشده است.

با وجود این تحولات ، از دسامبر ۲۰۰۸ ، قیمت نقره شروع به بهبود یافت و برای بیش از ۲ سال آینده افزایش داشته و تا آوریل ۲۰۱۱ به ۴۸ دلار رسید. دلار استرالیا نیز به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافت و در نهایت برای اولین بار در طول دوره گذشته از سطح برابری غلبه کرد.

از ماه مه ۲۰۱۱ ، هر دو دارایی روند نزولی طولانی مدت خود را آغاز کردند. پس از سالها ضرر مستمر ، قیمت نقره تا سطح ۱۲ دلار کاهش یافت. دلار استرالیا نیز در مارس ۲۰۲۰ در برابر دلار شکست خورد و سرانجام به ۰٫۵۷ دلار رسید.

سرانجام ، از آوریل ۲۰۲۰ ، هر دو دارایی شروع به بازیابی خود کردند. قیمت نقره در حال حاضر به سطح ۲۲٫۵۰ دلار افزایش یافته است ، در حالی که AUD / USD نیز به ۰٫۷۱ دلار بازگشته است. در نتیجه ، در اینجا ممکن است با روند صعودی دیگری برای قیمت نقره و نرخ ارز دلار استرالیا مواجه باشیم

همبستگی بین AUD و قیمت نقره

همانطور که از تجزیه و تحلیل نمودارهای فوق دریافتید ، به نظر می رسد که قدرت بالای از همبستگی مثبت بین دلار استرالیا و قیمت نقره وجود دارد.

با این حال ، این لزوماً به این معنی نیست که همیشه به یک اندازه سود و زیان خواهند داشت یا در ۱۰۰٪ از زمان در یک جهت حرکت خواهند کرد. به عنوان مثال ، می توانیم درجه خاصی از واگرایی بین دلار استرالیا و قیمت فلزات گرانبها را در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ مشاهده کنیم.

این بیشتر به دلیل کاهش نرخ های مکرر بانک مرکزی رزرو استرالیا بود که باعث ضعیف شدن AUD شد. با این حال ، از مارس ۲۰۲۰ ، دوباره به رابطه مستقیم حرکت این دو دارایی برگشتیم.

نکته دیگری که از آن نمودارها می توان متوجه شد این است که AUD / USD و XAG / USD به طور معمول روندهای طولانی مدت را تجربه می کنند ، که گاهی اوقات بیش از ۲ سال ادامه دارذ. و ممکن است این روند صعودی جدید مدتی ادامه داشته باشد.

بدیهی است جمله قدیمی بازار: “عملکرد گذشته عملکرد آینده را تضمین نمی کند” ، هنوز هم در اینجا اعمال می شود.

با این حال ، واقعیت این است که از زمان شیوع COVID-19 ، همه بانک های بزرگ مرکزی جهان نرخ خود را به ۰٫۲۵٪ یا حتی پایین تر کاهش داده اند.

بنابراین بسیار محتمل به نظر می رسد که در بقیه سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ ، نرخ بهره واقعی ارزهای اصلی جهان همچنان در منفی باقی بماند. این قطعاً می تواند منجر به افزایش بیشتر قیمت فلزات گرانبها شود. در نتیجه ، دلار استرالیا برای بهره مندی از این روند صعودی وضعیت خوبی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *