ارز دیجیتال

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال ( پول دیجیتال ، پول الکترونیکی یا ارز الکترونیکی ) عبارت است از هرگونه پول ، پول یا دارایی شبیه پول که در درجه اول در سیستم های کامپیوتری دیجیتال مدیریت می شود ، ذخیره می شود یا مبادله می شود ، به ویژه از طریق اینترنت .

انواع ارزهای دیجیتال شامل ارزهای رمزنگاری شده ، ارزهای مجازی و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی است .

ارزهای دیجیتالی ممکن است در پایگاه داده توزیع شده در اینترنت ، پایگاه داده ی رایانه ای الکترونیکی متمرکز ، متعلق به شرکت یا بانک ، در پرونده های دیجیتالی یا حتی روی کارت با ارزش ذخیره شده ، ثبت شوند .

ارزهای دیجیتال مشابه به ارزهای سنتی است، اما به طور کلی یک شکل فیزیکی ندارد، بر خلاف ارز با چاپ اسکناس و یا ضرب سکه . این فقدان شکل فیزیکی به معاملات تقریباً آنی از طریق اینترنت اجازه می دهد و هزینه مربوط به توزیع اسکناس و سکه را حذف می کند.

ارزهای مجازی معمولاً توسط یک نهاد دولتی صادر نمی شوند ، یک مناقصه قانونی محسوب نمی شوند و انتقال مالکیت را از طریق مرزهای دولتی امکان پذیر می کنند .

این نوع ارزها ممکن است برای خرید کالاها و خدمات فیزیکی استفاده شوند ، اما ممکن است به جوامع خاصی مانند استفاده در بازی آنلاین محدود شود.

پول دیجیتالی می تواند متمرکز باشد ، جایی که کنترل مرکزی بر عرضه پول (به عنوان مثال ، بانک) وجود دارد ، یا غیر متمرکز ، جایی که کنترل عرضه پول از پیش تعیین شده یا به صورت دموکراتیک مورد توافق قرار گرفته است.

.

.

ارز دیجیتال به عنوان یک نوع خاص و به عنوان یک نام گروه متا

ارز دیجیتال اصطلاحی است که به نوع خاصی از ارزهای الکترونیکی با ویژگی های خاص اشاره دارد. ارز دیجیتال همچنین اصطلاحی است که شامل گروههای فرعی از انواع زیرمجموعه ارزهای دیجیتال می شود.

از نظر حقوقی و فنی ، در حال حاضر بی شمار تعاریف حقوقی از ارز دیجیتال و بسیاری از انواع فرعی ارزهای دیجیتال وجود دارد. با ترکیب ویژگی های مختلف ممکن ، تعداد زیادی پیاده سازی وجود دارد که بسیاری از انواع فرعی ارز دیجیتال را ایجاد می کند.

بسیاری از حوزه های قضایی دولتی تعریف منحصر به فرد خود را برای ارزهای دیجیتال ، ارزهای مجازی ، ارزهای رمزنگاری شده ، پول الکترونیکی ، پول شبکه ، پول الکترونیکی و سایر انواع ارزهای دیجیتالی به کار گرفته اند. در هر حوزه قضایی خاص دولتی ،آژانس ها و تنظیم کننده های مختلف بر اساس ویژگی های خاص یک نوع ارز یا نوع فرعی ، معانی متفاوت و اغلب متناقضی را برای انواع مختلف ارزهای دیجیتال تعریف می کنند.

ارز دیجیتال در مقابل ارز مجازی

یک ارز مجازی در سال ۲۰۱۲ توسط بانک مرکزی اروپا به عنوان “یک نوع پول دیجیتالی غیرقابل تنظیم ، که توسط توسعه دهندگان آن صادر و کنترل می شود و در بین اعضای یک جامعه مجازی خاص مورد استفاده قرار می گیرد ” تعریف شده است.

وزارت خزانه داری آمریکا در سال ۲۰۱۳ آن را tersely بیشتر به عنوان تعریف :

“ابزار مبادله است که مانند یک ارز در برخی از محیط عمل می کند، اما تمام ویژگی های واقعی ارز را ندارد”

وزارت خزانه داری ایالات متحده نیز اظهار داشت که :

“ارز مجازی در هیچ حوزه قضایی از وضعیت قانونی مناقصه برخوردار نیست.”

بر اساس گزارش بانک مرکزی اروپا در سال ۲۰۱۵ “طرح های ارز مجازی-تجزیه و تحلیل بیشتر” ، ارز مجازی یک نمایش دیجیتالی از ارزش است که توسط بانک مرکزی ، موسسه اعتباری یا موسسه پول الکترونیکی صادر نشده است ، که در برخی شرایط می تواند به عنوان جایگزینی برای پول استفاده شود.

در گزارش قبلی اکتبر ۲۰۱۲ ، پول مجازی به عنوان یک نوع پول دیجیتالی غیرقابل تنظیم تعریف شده بود که توسط توسعه دهندگان آن صادر و کنترل می شد و در بین اعضای یک جامعه مجازی خاص مورد استفاده قرار می گرفت.

بر اساس گزارش بانک های تسویه حساب بین المللی در ماه نوامبر ۲۰۱۵ “ارزهای دیجیتال” ، این دارایی به صورت دیجیتالی ارائه شده و دارای برخی ویژگی های پولی است. ارز دیجیتال را می توان به یک ارز دولتی تبدیل کرد و توسط ناشری که وظیفه بازخرید پول دیجیتال را به صورت نقدی دارد ، صادر کرد. در این صورت ، ارز دیجیتال نشان دهنده پول الکترونیکی است.

ارزهای دیجیتالی که در واحد های ارزش خاص خود یا با انتشار غیر متمرکز یا خودکار منتشر می شوند ، به عنوان یک ارز مجازی در نظر گرفته می شوند. به این ترتیب ، بیت کوین یک ارز دیجیتالی است اما نوعی ارز مجازی نیز محسوب می شود. بیت کوین و جایگزین های آن بر اساس الگوریتم های رمزنگاری است ، بنابراین به این نوع ارزهای مجازی ارزهای رمزنگاری شده نیز گفته می شود.

ارز دیجیتال در مقابل ارز رمزنگاری شده

ارز رمزپایه یک نوع فرعی از ارزهای دیجیتالی و یک دارایی دیجیتالی است که بر رمزنگاری متکی است تا امضای دیجیتالی انتقال دارایی ها ، شبکه های همتا به همتا و تمرکززدایی را با هم زنجیره کند . در برخی موارد ، یک طرح اثبات کار یا اثبات سهام برای ایجاد و مدیریت ارز استفاده می شود.

ارزهای رمزنگاری شده می توانند به سیستم های پول الکترونیکی غیرمتمرکز اجازه دهند. هنگامی که با بلاک چین اجرا می شود ، سیستم دفتر کل دیجیتال یا سیستم نگهداری سوابق از رمزنگاری استفاده می کند ، برای ویرایش قطعات جداگانه ورودی های پایگاه داده که در سرورهای جداگانه توزیع شده اند. اولین و محبوب ترین سیستم بیت کوین است ، یک سیستم پولی الکترونیکی همتا به همتا بر اساس رمزنگاری.

ارز دیجیتال در مقابل ارز سنتی

بیشتر منابع سنتی پول ، پول بانکی است که روی رایانه نگهداری می شود. آنها در برخی موارد ارز دیجیتال محسوب می شوند. می توان استدلال کرد که جامعه فاقد پول نقد ما به این معنی است که همه ارزها تبدیل به ارزهای دیجیتالی می شوند ، اما به این عنوان به ما ارائه نمی شوند.

.

سیستم های متمرکز

ارز را می توان به صورت الکترونیکی با استفاده از کارت های بدهی و کارت های اعتباری با استفاده از انتقال وجه الکترونیکی در محل فروش مبادله کرد .

کیف پول های دیجیتال موبایل

تعدادی از سیستم های پول الکترونیکی از انتقال پرداخت بدون تماس برای تسهیل پرداخت آسان و اطمینان بیشتر به گیرنده در عدم رهایی کیف پول الکترونیکی خود در طول معامله استفاده می کنند.

 • در سال ۱۹۹۴ موندکس و بانک ملی وست مینستر یک “کیف الکترونیکی” به ساکنان سویندون ارائه کردند.
 • در ژانویه ۲۰۱۰ ، Venmo به عنوان یک سیستم پرداخت تلفن همراه از طریق پیام کوتاه راه اندازی شد ، که به یک برنامه اجتماعی تبدیل شد که در آن دوستان می توانند هزینه های جزئی مانند فنجان قهوه ، اجاره و پرداخت سهم از صورتحساب رستوران را هنگامی که کیف پول خود را فراموش کرده اند به یکدیگر پرداخت کنند. . در بین دانشجویان کالج محبوب است ، اما برخی از مسائل امنیتی را دارد.
 • می توان آن را به حساب بانکی ، کارت اعتباری/بدهی متصل کرد یا دارای مقدار بارگذاری شده ای برای محدود کردن میزان ضرر در صورت نقض امنیت بود. کارتهای اعتباری و کارتهای نقدی غیر عمده ۳٪ هزینه پردازش را متحمل می شوند.
 • در ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۱ ، Google Wallet در ایالات متحده منتشر شد تا حمل همه کارت های اعتباری/بدهی شخص را بر روی تلفن آسان کند.
 • در سال ۲۰۱۲ ایرلند را O2 (متعلق به تلفونیکال ) Easytrip به پرداخت راه اندازی عوارض جاده که به حساب تلفن همراه و یا اعتباری پیش پرداخت متهم شدند.
 • O2 انگلستان O2 Wallet را تقریباً در همان زمان اختراع کرد . کیف پول را می توان با حساب های بانکی یا کارت های معمولی شارژ کرد و توسط خرده فروشان مشارکت کننده با استفاده از تکنیکی به نام “پیام های پول” تخلیه شد. این سرویس در سال ۲۰۱۴ بسته شد.
 • در ۹ سپتامبر ۲۰۱۴ ، Apple Pay در رویداد iPhone 6 معرفی شد. در اکتبر ۲۰۱۴ به عنوان یک به روز رسانی برای کار بر روی iPhone 6 و Apple Watch منتشر شد .

سیستم های غیر متمرکز

در برخی موارد به عنوان یک اجرای غیر متمرکز ، سیستم هر ترکیبی از ارز صدور ، مالکیت ضبط، انتقال مالکیت مجوز و اعتبار سنجی و ذخیره سازی ارز دیجیتال شده است.

از نظر بانک تسویه حساب های بین المللی (BIS) ، این طرح ها بین کاربران بر اساس موقعیت مکانی تمایز قائل نمی شوند و بنابراین اجازه می دهند ارزش بین کاربران در خارج از مرزها منتقل شود. علاوه بر این ، سرعت معامله منوط به محل پرداخت کننده و دریافت کننده نیست.

مقررات:

ارزهای مجازی چالش هایی را برای بانک های مرکزی ، تنظیم کننده های مالی ، ادارات یا وزارتخانه های دارایی و همچنین مقامات مالی و مراجع آماری ایجاد می کند.

فرزندخواندگی توسط دولتها

از سال ۲۰۱۶ ، بیش از ۲۴ کشور در حال سرمایه گذاری در فناوری های دفتر کل توزیع شده (DLT) با ۱٫۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری هستند. علاوه بر این ، بیش از ۹۰ بانک مرکزی درگیر بحث های DLT هستند .

از جمله پیامدهای ارز دیجیتال صادر شده توسط بانک مرکزی:

 • هنگ کنگ را هشت پا کارت سیستم: در سال ۱۹۹۷ به عنوان یک کیف پول الکترونیکی برای حمل و نقل عمومی راه اندازی، اجرای موفقیت آمیز ترین و بالغ از کارت های هوشمند بدون تماس استفاده برای پرداخت حمل و نقل عمومی است. تنها پس از ۵ سال ، ۲۵ درصد از تراکنش های کارت هشت پا ارتباطی با ترانزیت ندارد و توسط بیش از ۱۶۰ تاجر پذیرفته شده است.
 • سیستم کارت Oyster London Transport : Oyster یک کارت هوشمند پلاستیکی است که می تواند اعتبارات پرداختی ، کارت های مسافرتی و بلیط های فصل اتوبوس و تراموا را در خود جای دهد. یک کارت صدف می تواند برای سفر در اتوبوس ، لوله ، تراموا ، DLR ، London Overground و اکثر خدمات ریلی ملی در لندن استفاده شود.
 • ژاپن را فلیکا : یک تماس RFID کارت هوشمند ، در یک از راه های مختلفی همچون سیستم بلیط برای حمل و نقل عمومی، پول الکترونیکی، و کلید درب اقامت استفاده می شود.
 • هلند ، chipknip و : به عنوان یک سیستم پول الکترونیکی مورد استفاده در هلند، تمام کارت های ATM صادر شده توسط بانک هلندی ارزش است که می تواند از طریق ایستگاه های بارگذاری chipknip و لود شده بود. برای افرادی که بانک ندارند ، کارت های پیش پرداخت Chipknip را می توان در مکان های مختلف هلند خریداری کرد. از ۱ ژانویه ۲۰۱۵ ، پرداخت دیگر با Chipknip امکان پذیر نیست.
 • بلژیک را پروتون : یک کیف پول الکترونیکی برنامه کاربردی برای کارت های بدهی در بلژیک. در فوریه ۱۹۹۵ به عنوان وسیله ای برای جایگزینی پول نقد برای معاملات کوچک معرفی شد. این سیستم در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۴ بازنشسته شد.

در مارس ۲۰۱۸ ، جزایر مارشال اولین کشوری بود که ارز رمزنگاری شده خود را منتشر کرد و آن را به عنوان پول قانونی تایید کرد. این ارز “مستقل” نامیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *